NOVOSTI

NOVOSTI

 

Svinjska gripa – novi rezultati
Svinjska gripa (H1N1) – novi rezultati istraživanja – British Medical Journal

Ovu godinu obilježila je pojava nove pandemije, u svijetu poznate kao svinjska gripa (H1N1).

Smatra se da se virus nove gripe pojavio negdje u području Meksika i južne Kalifornije.

Od 1. marta do 29.maja 2009. godine Nacionalni meksički institut je objavio 41.998 slučajeva kod kojih se sumnja na svinjsku gripu. Već do 2. juna bilo je laboratorijski potvrđeno 94.512 slučajeva svinjske gripe u 122 zemlje svijeta. Svjetska zdravstvena organizacija je kao rezultat takvog izvještaja podigla pripravnost na najviši nivo, te objavila pandemiju svinjske gripe.

S obzirom da novi virus sadrži genske sekvence iz virusa svinjske, ptičije i ljudske influence odmah je bilo jasno kako vakcina protiv sezonske gripe koja se sprovodi svake godine neće pružiti gotovo nikakvu zaštitu protiv novog virusa.

Međutim, u Meksiku je sprovedena studija retrospektivnog tipa, koja je objavljena u British Medical Journal u oktobru 2009, koja je u istraživanje uključila 60 pacijenata sa dijagnosticiranom svinjskom gripom i 180 pacijenata sa nekim simptomima sličnim gripi ili nekim drugim bolestima. Zadatak studije je bio da pronađe i utvrdi korelaciju između simptoma oboljelih i njihovog statusa kad je u pitanju vakcinacija protiv sezonske gripe.

Kao rezultat vakcinacije protiv sezonske gripe u Meksiku, ova studija je pokazala da nijedan pacijent sa utvrđenom svinjskom gripom, a koji je prethodne sezone bio vakcinisan protiv sezonske gripe, nije umro. Također je broj pacijenata koji su trebali mehaničku ventilaciju bio signifikantno manji kod vakcinisanih nego kod nevakcinisanih pacijenata.

Dakle, zaključak studije je bio da su pacijenti koji su bili vakcinisani protiv sezonske gripe imali blaže simptome svinjske gripe, veoma mali broj slučajeva mehaničke ventilacije i nijedan smrtni slučaj.

Zato se došlo do zaključka da vakcina protiv sezonske gripe može pružiti jedan manji vid zaštite protiv svinjske gripe tj. pacijent će imati blaže simptome i veću mogućnost da prebrodi bolest bez komplikacija, što je dobra vijest za one pacijente kojima još uvijek nije dostipna vakcina protiv svinjske gripe.

VAKCINA PROTIV GRIPE A

IZDATA DOZVOLA ZA VAKCINU PROTIV GRIPE A (H1N1) – “SVINJSKE GRIPE”

Vakcina protiv nove gripe A (H1N1) – svinjske gripe, proizvedena je od strane Sanofi Pasteur. FDA je 15.09.2009. odobrila dodatnu biološku dozvolu za ovu vakcinu . Sanofi Pasteur se obavezao da će proizvesti što je moguće više doza A(H1N1) vakcine.
Svjetski lider u proizvodnji vakcine protiv gripe, Sanofi Pasteur, u saradnji sa WHO i lokalnim zdravstvenim vlastima, kao dio svjetskom doprinosu javnog zdravlja, obavezao se da donira oko 100 miliona doza A(H1N1) vakcina WHO-u za isporuku najsiromašnijm zemljama u slučaju hitnosti.

INTRADERMALNA MIKROINJEKCIJA (ID)

INTRADERMALNA MIKROINJEKCIJA (ID) – INTANZA® / IDflu®
Sanofi Pasteur je proizveo prvu intradermalnu vakcinu (ID) u cilju unapređenja standarda vakcinacije u prevenciji sezonske gripe. U usporedbi sa standardnom intramuskularnom injekecijom ID vakcina dovela je do superiornog imunog odgovora na sve testirane sojeve.

Naime, starije osobe ne mogu stvoriti adekvatan imuni odgovor pri uobičajenom vakcinisanju, što ih čini osjetljivim na ozbiljne komplikacije od gripe. Stoga se pokazala potreba za pojačanjem imunog odgovora na vakcinisanje osoba preko 60 godina i podaci pokazuju da je nova intradermalna vakcina djelotvorno pojačala odgovor u toj dobnoj grupi.

Vakcina se unosi u dermis (kožu). Zbog visoke koncentracije specijaliziranih imunoloških stanica u tom sloju kože, i njihove sposobnosti da djelotvorno stimuliraju imunološki odgovor, ID aplikacija osigurava direktni i djelotvorni pristup imunološkom sistemu.

Sanofi Pasteur-ova INTRADERMALNA MIKROINJEKCIJA (ID) – INTANZA® / IDflu®:

Novi jednostavni sistem: mikroinjekcija u napunjenoj “šprici”. (U suradnji sa BD (Becton, Dickinson and Company).
Tanka igla mikroinjekcijskog sistema ima dužinu od samo 1,5 mm, što osigurava minimalno invazivno vakcinisanje i na taj se način antigen pohranjuje u dermis.

Comments are closed.